ethniki-omada-kofon-2016-tourkia11 ΚΑΡΑΤΕ ethniki-omada-kofon-2016-tourkia12

Η Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών (Ε.Ο.Α.Κ.), βρίσκεται στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ενημερώσει ότι παρ’ όλες τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες που προέκυψαν λόγω των συνθηκών στη γείτονα χώρα, η ελληνική αποστολή πολεμικών τεχνών κωφών κατάφερε και ταξίδεψε στη Σαμψούντα της Τουρκίας προκειμένου να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πολεμικών Τεχνών Κωφών και να επιστρέψει στη χώρα μας έχοντας στις αποσκευές της 1 χρυσό μετάλλιο, 2 ασημένια και 14 χάλκινα. Η σύνθεση της Ελληνικής Αποστολής Πολεμικών Τεχνών Κωφών είναι η εξής:

Απόντες λόγω των ξαφνικών πολιτικών εξελίξεων, ήταν οι αθλητές, Δημόπουλος Βασίλειος, Χαμπάκης Γεώργιος και Σδόγγος Ηλίας. Μαζί με την Εθνική Ομάδα Τάεκβοντό Κωφών ταξίδεψε και η κα Σμαργιανάκη Αντωνία η οποία προσέφερε εθελοντικά τις υπηρεσίες της ως φυσιοθεραπεύτρια.

14 ΜΕΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ

Στο Ταεκβοντό Ανδρών οι αθλητές μας:  Ο Παύλος Λιότσος στην κατηγορία -58 kgr κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο (1η θέση) ,  Ο Κουτσουβέλης Χαράλαμπος στην κατηγορία -68κgr κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση) , Ο Πετράκης Σπυρίδων στην κατηγορία -68 kgr κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση) , Ο Καλαϊτζής Κωνσταντίνος στο poomsae ανδρών (31-40 ετών) και στην κατηγορία – 80kgr κατέκτησε επίσης Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση) , Ο Σταύρος Ρενιέρης στο poomsae ανδρών (41-50 ετών) κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση)

Στο Ταεκβοντό Γυναικών οι αθλήτριές μας:  Η Πασχάλη Δήμητρα στην κατηγορία -57 kgr κατέκτησε το Αργυρό Μετάλλιο (2η θέση) , Η Φουλεδάκη Μαρία στην κατηγορία -67kgr κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (2η θέση)

Στο Καράτε Ανδρών οι αθλητές μας:  Ο Νικόλαος Μουτσώκος στην κατηγορία kata ανδρών, στην κατηγορία Kumite 75kgr, στο ομαδικό kata και στο ομαδικό kumite κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση) , Ο Πρελορέντζος Δημήτριος στην κατηγορία kata ανδρών κατέκτησε το Αργυρό Μετάλλιο (2η θέση) καθώς επίσης στο ομαδικό kata και στο ομαδικό kumite κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση)

Στο Καράτε Γυναικών η αθλήτρια μας Σοφία Μουτσώκου στην κατηγορία kata γυναικών και στην κατηγορία 61kgr kumite κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο (3η θέση)

Το Δ.Σ. της ΕΟΑΚ συγχαίρει όλους τους αθλητές, τους προπονητές κο Καρβούνη Γεώργιο και κα Κακαρέλη Ζωή, καθώς και τον Υπεύθυνο Τμήματος Πολεμικών Τεχνών Κωφών – Ολυμπιονίκη κο Σταύρο Ρενιέρη που τίμησαν την Ε.Ο.Α.Κ. και την Ελλάδα σε αυτήν την τόσο σημαντική διοργάνωση Κωφών συμμετέχοντας και εκπροσωπώντας τη χώρα μας. Επίσης, εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες εκ μέρους της Ελληνικής Αποστολής, στο Ελληνικό Προξενείο της Κωνσταντινούπολης και ειδικότερα στον κο Σαρρή Μιχαήλ για τη μεγάλη βοήθεια που προσέφερε στα μέλη της Αποστολής και για όλη την επικοινωνία προκειμένου της ομαλής και ασφαλούς μετάβασης της ομάδας στον προορισμό της, λόγω των απρόβλεπτων πολιτικών κινήσεων που συνέβησαν στο Αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης.