Διακρίσεις

Παρακάτω, μπορείτε να δείτε τις διακρίσεις που έχουν φέρει οι αθλητές της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αθλητισμού Κωφών σε Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο επίπεδο, αλλά και σε Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών.

    ΤΜΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

1991  1) Τουρνουά Ποδ/ρου Νέων Ευρώπης: Εθνική Νέων: 1η θέση

2) 2ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Κωφών, Gent/Βέλγιο, Ιούνιος:  7η θέση.

1993         17οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Σόφια/ Βουλγαρία, Ιούλιος:      1η θέση

1995       3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Βερολίνο/ Γερμανία, Μάιος:          4η θέση

1997     18οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Κοπεγχάγη/ Δανία, Ιούλιος:         9η θέση

1999     4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα,  Όσλο/ Νορβηγία, Ιούνιος :          8η θέση

2001    19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ρώμη/ Ιταλία, Ιούλιος,               4η Ολυμπιονίκης

2002    Προκριματικοί Αγώνες του 5ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Toremollinos/ Ισπανία – Ιούνιος 2003).Η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου προκρίθηκε 1η στον όμιλό της.

2003    5o Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Toremolinos/ Ισπανία, Ιούνιος:  10η θέση και αποκλεισμός συμμετοχής της στους 20ους Deaflympics 2005. Στη συνέχεια αποσύρθηκαν οι ομάδες ΓΑΛΛΙΑ & ΣΟΥΗΔΙΑ με αποτέλεσμα η εθνική Ελλάδος να συμμετέχει τελικά στους 20ους Deaflympics 2005.

2005    20οι DEAFLYMPICS / Μελβούρνη-Αυστραλία, 5-16 Ιανουαρίου/11η θέση.

2008   1ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, Πάτρα Ελλάδα / 2-12 Ιουλίου

Εθνική ανδρών: 5η θέση (στο σύνολο 15 ομάδων) Εθνικής γυναικών: 5η θέση (στο σύνολο 5 ομάδων)

2012 20 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, Άγκυρα/Τουρκία/16-28 Ιουλίου

  Εθνική Ανδρών        11η Θέση

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία, 26 Ιουλίου –  4 Αυγούστου

Εθνική ανδρών: 8η θέση (στο σύνολο 16 ομάδων) Εθνικής γυναικών: 7η θέση (στο σύνολο 7 ομάδων)

 

ΤΜΗΜΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

 

1992          5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Τελ Αβίβ/ Ισραήλ, Μάιος8η θέση. 1993          17οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Σόφια/ Βουλγαρία, Ιούλιος :    9η θέση             2000                7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών, Πάτρα/ Ελλάδα, Μάιος : 1η  θέση 3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, Πάτρα/ Ελλάδα, Μάιος4η θέση 

2001            19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ρώμη/ Ιταλία, Ιούλιος :

Εθνική Ομάδα Ανδρών : 6η θέση Εθνική Ομάδα Γυναικών :  5η θέση

2002     1ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κωφών, Αθήνα/ Ελλάδα, Ιούλιος.

Εθνική Ομάδα Ανδρών : 1η  θέση Εθνική Ομάδα Γυναικών : 3η θέση

2004     8ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κωφών Ανδρών, Σλοβενία, Ιούνιος 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κωφών Γυναικών, Σλοβενία, Ιούνιος

          Εθνική Ομάδα Ανδρών : 2η θέση  ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Εθνική Ομάδα Γυναικών : 4η θέση

2005    20οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Μελβούρνη/ Αυστραλία, Ιανουάριος :

            Εθνική Ομάδα Ανδρών : 5η θέση Εθνική Ομάδα Γυναικών : 5η θέση

2007     2ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κωφών Ανδρών και Γυναικών

22-29 Ιουνίου 2007 στην Guangzhou της Κίνας

Εθνική Ανδρών           2η θέση           ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΙΟ Εθνική Γυναικών         3η θέση           ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΙΟ

2008   Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα / Bamberg, Γερμανία 20-28 Ιουνίου

            9ο Ανδρών και 5ο Γυναικών

            Εθνική Ανδρών           3η θέση            ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΙΟ Εθνική Γυναικών         3η θέση            ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΙΟ

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου :

            Eθνική Ανδρών           3η Ολυμπιονίκης         ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΙΟ Εθνική Γυναικών         4η Ολυμπιονίκης

2011   3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κωφών Ανδρών και Γυναικών        16-24 Σεπτεμβρίου, Παλέρμο Ιταλία.

       Εθνική Ανδρών           4η θέση Εθνική Γυναικών         4η θέση

2012   Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα /Ανδρών και Γυναικών/ Konya, Τουρκία 29 Ιουν -7 Ιουλίου:

            Εθνική Ανδρών           7η θέση Εθνική Γυναικών         3η θέση        ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΙΟ

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία., 26 Ιουλίου – 4 Αυγούστου

 Εθνική Ανδρών           6η θέση Εθνική Γυναικών         4η θέση

      ΤΜΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ

1991          3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Vladimir/ Ρωσία, Ιούλιος.

1993     17οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Σόφια Βουλγαρίας, Ιούλιος.

1995          4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Λωζάννη/ Ελβετία, Ιούνιος.

1997   18οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών,  Κοπεγχάγη/ Δανίας, Ιούλιος.

Η Δέσποινα Μπατζιανούλη κατέκτησε ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στα 400 μ. και Ασημένιο Μετάλλιο στα 200μ.

1999      5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Πειραιάς/ Ελλάδα, Ιούλιος.

                   Η Δέσποινα Μπατζιανούλη κατέκτησε Ασημένιο Μετάλλιο στα 400 μ, και Χάλκινο στα 200 μ.

            2.      Τάντης Γεώργιος στο άλμα εις μήκος,          5η θέση. 3.      Ομάδα ανδρών στα 4 Χ 100μ.,                  5η θέση. 4.      Ομάδα ανδρών στα 4 Χ 400μ.,                   6η θέση. 5. Θωμαϊδης Βύρων στα 110 μ. μετ’ εμποδίων,         6η θέση

2000   1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, Spala/ Πολωνίας,  Μάρτιος :

1. Η Δέσποινα Μπατζιανούλη κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο στα 400 2.   Ο Βύρωνας Θωμαϊδης κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο στο Έπταθλο

2001  19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ιούλιος, Ρώμη/ Ιταλία :

  1.       Θωμαϊδης Βύρων, 4η θέση στο  δέκαθλο
  2.       Μπαντζιανούλη Δέσποινα, 7η  θέση στα 400μ

2003   6ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κωφών, Εσθονία

1.          Θωμαϊδης Βύρων, 4η θέση στο  δέκαθλο

2004    2ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Κωφών, Βουλγαρία

            1.         Θωμαϊδης Βύρων :                3η θέση στο Άλμα επί κοντώ         2.         Λυμπέρης Ιωάννης :                  6η θέση στα 3.000μ. ανδρών

2005    20οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Μελβούρνη/ Αυστραλία , Ιανουάριος :

            1.         Θωμαϊδης Βύρωνας : 4η θέση στο άλμα επί κοντώ 2.         Γκανάτσιος Νίκος – Δρανδάκης Ιωάννης – Λιακόπουλος Αριστοτέλης –

Θωμαϊδης Βύρων:         8η θέση τα 4Χ400μ.

2007   7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κωφών /9-17 Iουλίου Σοφία / Βουλγαρία

Άλμα εις Μήκος          2η θέση    ΔΡΑΝΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 4Χ400μ.                        5η θέση    Λιακόπουλος / Κατσής / Θωμαϊδης / Γκανάτσιος 100μ.                            5η θέση    ΔΡΑΝΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Αλμα εις Υψος             5η θέση    ΘΩΜΑΪΔΗΣ  ΒΥΡΩΝΑΣ

2008    3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου / Γένοβα, Ιταλία 28/2-1/3

             Ο Ιωάννης Δρανδάκης διακρίθηκε στα παρακάτω αγωνίσματα :

            4η θέση στα 60 μ. σε σύνολο 8 συμμετεχόντων χωρών 5η θέση στα 4Χ400 μ. σε σύνολο 7 συμμετεχόντων χωρών 5η θέση στο άλμα εις μήκος σε σύνολο 10 συμμετεχόντων χωρών

2008     1ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα / Ιζμιρ, Τουρκία 23-29 Σεπτεμβρίου

            ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΜΗΚΟΣ   ΔΡΑΝΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                   6,69μ.      8η θέση 200μ.                            ΔΡΑΝΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                  22:30΄΄      4η θέση 100μ.                            ΔΡΑΝΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                   11:05΄΄     4η θέση

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου

            400μ. εμπόδια ανδρ.      Αριστοτέλης Λιακόπουλος   60’’78     8η θέση

           Σκυταλοδρομία ανδρών 4×400μ.: (Λιακόπουλος, Θωμαΐδης, Δρανδάκης, Γκανάτσιος) 3’34’’28 Τελικός- 8η θέση

            100μ. εμπόδια γυναικών Γαλετζά Κ.        17’’17            8η θέση

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία., 26 Ιουλίου – 4 Αυγούστου

               Σφύρα            ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ              8η Θέση

 ΤΜΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

 1990          5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Lund/ Σουηδία, Ιούνιος. 1993          17οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Σόφια / Βουλγαρία, Ιούλιος. Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε  την  6η θέση στα 100 μ. ελεύθερο.            1994       6ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Βουδαπέστη/ Ουγγαρία, Σεπτέμβριος.. 1997             18οι Παγκόσμιοι Αγώνες στην Κοπεγχάγη Δανίας.

Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε :      Ασημένιο Μετάλλιο στα 50 μ. ελεύθερο       4η θέση στα 200 μ. μικτής ατομικής 6η θέση στα 100 μ. ελεύθερο 7η θέση στα 100 μ. πεταλούδα 7η θέση στα 100 μ. πρόσθιο

1998     7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Vilnius/ Λιθουανία, Ιούνιος.

Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε :

1.      Ασημένιο Μετάλλιο στα 200 μ. ελεύθερο. 2.      Ασημένιο Μετάλλιο στα 100 μ. πεταλούδα 3.      Ασημένιο Μετάλλιο στα 100 μ. ελεύθερο 4.      Χάλκινο Μετάλλιο   στα 400 μ. ελεύθερο. 5.      Χάλκινο Μετάλλιο   στα 200 μ. μεικτό ατομικό. 6.      Ασημένιο Μετάλλιο στα 50 μ. ελεύθερο 7.      Ασημένιο Μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο

 

2001    19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ρώμη/ Ιταλία, Ιούλιος :

            Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε :

1.      ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ    στα 50μ. ελεύθερο 2.      ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στα 100 μ. ελεύθερο 3.      ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στα 100 μ. πεταλούδα           4.        5η Θέση          στα 200 μ. ελεύθερο

2002     8ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Άμστερνταμ/ Ολλανδία, Ιούνιος

            Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε :

1.         50μ. ελεύθερο ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ             (χρόνος 0.24,35 – σύνολο 41 αθλητών) 2.         200μ. ελεύθερο ανδρών             ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  (με χρόνο 1.59.74) 3.         100μ. ελεύθερο ανδρών             ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  (με χρόνο    53.82) 4.           50μ. πεταλούδα ανδρών          4η θέση 5.         200μ. μικτή ανδρών                  4η θέση 6.         100μ. πεταλούδα                        5η θέση

2005    20οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Μελβούρνη/ Αυστραλία, Ιανουάριος :

            Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε : 50 μ. ελεύθερο             ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ   100μ. ελεύθερο              7η θέση 50 μ. πεταλούδα            5η θέση

2006     9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κωφών, Ιούνιος 2006, Θεσ/νίκη

      Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε : 50μ. ελεύθερο  3η θέση                                        100μ. ελεύθερο 4η θέση  

2007 2ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κωφών, 11-17 Αυγούστου, Taipei/ Taiwan

            Ο Δοντάς Γεώργιος κατέκτησε :             50μ. ελεύθερο    4η θέση            100μ. ελεύθερο    8η θέση  

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου :

            Ο Γιώργος Δοντάς κατέκτησε : 100μ. ελεύθερο           54’’23              7η θέση 50μ. ελεύθερο             24’’34         3η θέση – ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

2010   10ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κωφών, 20 – 26 Ιουνίου      Ο Γεώργιος Δοντάς, τερμάτισε 8ος στα  50μ. ελεύθερο

2011    3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κωφών, 7-13 Αυγούστου Coimbra Πορτογαλία

            Ο Σεβαστιάδης Δαμιανός κατάκτησε το ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ             στα 50μ. ελεύθερο

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία   26 Ιουλίου    –  4 Αυγούστου

        Σεβαστιάδης Δαμιανός, τερμάτισε 6ος στα 50μ. ελεύθερο

ΤΜΗΜΑ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ

 

1990          4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Stavanger/ Νορβηγία, Απρίλιος. 1994     5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Ceboksary/Ρωσία, Μάιος. 1998     6ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Τρίκαλα/ Ελλάδα, Μάρτιος.                    Μυλογιαννάκης Ιωάννης στα 8.000 μ. ΝΕΩΝ,         4η θέση. Πλαστήρα Γεωργία στα 4.000 μ. ΝΕΑΝΙΔΩΝ,        6η θέση.

2002     7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Wuppertall/ Γερμανίας, Μάρτιος : Μυλογιαννάκης Ι, – Θωμαϊδης Β, – Λυμπέρης Ι. , 3η θέση στο ομαδικό ανδρών

ΤΜΗΜΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ

1999     9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής, Γκέτενμποργκ/ Σουηδίας, Σεπτέμβριος – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

2001    19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ρώμη/ Ιταλία, Ιούλιος :

Ο Κωνσταντίνος Εξαρχάκος κατέκτησε την 9η θέση στα 10μ. του αεροβόλου πιστολιού

2003    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής, Sierenz/ Γαλλίας, Σεπτέμβριος:

 Ο Κωνσταντίνος Εξαρχάκος κατέκτησε την 6η θέση στο άθλημα 10μ. του   αεροβόλου πιστολιού.

2011    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής στη Γερμανία, – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία., 26 Ιουλίου – 4 Αυγούστου

                   Εξαρχάκος Κωνσταντίνος  και Παναγιωτούλης Ανδρέας 25μ Rapid Pistol – 10μ  Air Pistol –  50μ  Air Pistol – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

ΤΜΗΜΑ ΜΠΟΟΥΛΙΝΓΚ (BOWLING)

 

1990       4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ, Malmoe/ Σουηδία, Μάιος.   Τριαδικό ανδρών :Θεοχαρίδης Ιωάννης, Ιωακειμίδης Δημήτρης και Ηλιάκης Ιωάννης      κατέκτησαν την 3η θέση. 1992          5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ, Βρυξέλλες/ Βέλγιο, Ιούνιος Τριαδικό ανδρών        2η θέση Ομαδικό ανδρών        3η θέση

1997    18οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Κοπεγχάγη /Δανίας, Ιούλιος Aτομικό :     

    Ηλιάκης Ιωάννης, κατέκτησε την 4η θέση (συμμετ. 66 αθλητών)
Δυάδες :           Ηλιάκης ΙωάννηςΙωακειμίδηςΔημήτρης, κατέκτησαν την  3η θέση.
Τριαδικό :        Hλιάκης Ιωάννης – Ιωακειμίδης Δημήτρης – Μπέρτης Σωτήρης Κατέκτησαν το Χάλκινο μετάλλιο.
Ομαδικό :        Iωακειμίδης Δημήτρης – Ηλιάκης Ιωάννης – Θεοχαρίδης Ιωάννης – Μπέρτης Σωτήρης – Τσολκανάκης Χρήστος – Γεωργατζάς Γεώργιος, κατέκτησαν το Αργυρό μετάλλιο.     

  2001    19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ρώμη/ Ιταλία, Ιούλιος : Ατομικό ανδρών : Σωτήρης Τάρλας, κατέκτησε την 5η θέση Δυάδες ανδρών : Ιωακειμίδης Δημήτρης και Ηλιάκης Ιωάννης,  5η θέση. Τριαδικό ανδρών : Σωτήρης Τάρλας, Ιωακειμίδης Δημήτρης και Ηλιάκης Ιωάννης      κατέκτησαν την 6η θέση. Δυάδες γυναικών : Ρηνιώτη Ελένη και Μπέρτη Θέμιδα κατέκτησαν την 6η θέση.

2002     7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Ελσίνκι/ Φιλανδία, Ιούνιος : 1.                

  Ατομικό Ανδρών : Ιωακειμίδης Δημήτρης : 4η Θέση Ομαδικό Ανδρών : 8η θέση                   Ατομικό Γυναικών : Μπέρτη Θέμιδα : 2η θέση
Δυάδες Γυναικών : Μπέρτη Θέμιδα, Καραπάσια Χρύσα : 8η θέση
Τριάδες Γυναικών : Μπέρτη Θέμιδα, Τσιονάκα Γαρυφαλιά, Καραπάσια Χρύσα, 3η θέση               Ομαδικό Γυναικών : 3η θέση

2005    20οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Μελβούρνη/ Αυστραλία, Ιανουάριος :

1. Μπέρτη Θ. – Καραπασιά Χ. – Τσιονάκα Γ. – Φερμάνη Ε. – Μήτσικα Ε. – Ιωαννίδου Χ. :   8η θέση στο ομαδικό

  2006    8ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πρωτάθλημα, Muntelier/ Ελβετία, Μάιος :

Μπέρτη Θέμιδα – 2η θέση all event woman, 3η θέση ατομικό γυναικών, 4η θέση δυάδες γυναικών, 4η θέση ομαδικό γυναικών
Καραπασιά Χρυσούλα– 4η θέση δυάδες γυναικών, 4η θέση ομαδικό γυναικών
Μήτσικα Ευαγγελία –    4η θέση ομαδικό γυναικών Φερμάνη Ευγενία     –    4η θέση ομαδικό γυναικών
Ιωαννίδου Χριστίνα –    4η θέση ομαδικό γυναικών
Τζεφεράκου Χρυσούλα  4η θέση ομαδικό γυναικών Ηλιάκης Ιωάννης,
Ιωακειμίδης Δημήτρης – 5η θέση δυάδες ανδρών

  2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου

Ατομικό Ανδρών 1.Ηλιάκης Ιωάννης               1182 πόντοι    5η θέση Σε σύνολο 144 ανδρών

Δυάδες Ανδρών 1.Ηλιάκης και Κατσαγάνης                2278 πόντοι             8η θέση Σε σύνολο 64 δυάδων ανδρών

Ομαδικό Ανδρών 1.Ηλιάκης, Κατσαγάνης, Ζαφειρόπουλος,Τάρλας, Τσολκανάκης             5202 πόντοι    4η θέση (σε σύνολο 20 ομάδων)

Ομαδικό Γυναικών 1.Μπέρτη Α., Μπέρτη Θ., Φερμάνη, Ιωαννίδη, Καραπασιά, (αναπλ. Ρηνιώτη) 4660 πόντοι 7η θέση (σε σύνολο 9 ομάδων)

Master’s Γυναικών Μπέρτη Θέμις                       3009 πόντοι           3η θέση – ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ (σε σύνολο 16 αθλητριών)

2010    9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ Κωφών, Σπάτα Αττικής Ελλάδα, 14 – 22 Μαΐου

2010    9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ Κωφών, Σπάτα Αττικής          Ελλάδα, 14 – 22 Μαΐου

            Διακρίσεις εθνικών ομάδων :

            Αθλήτριες

  1. Μπέρτη Θέμιδα          –  3η θέση τριάδες γυναικών, 5η θέση ομαδικό γυναικών & 6η θέση all events woman
  1. Καραπασιά Χρυσούλα–  3η θέση τριάδες γυναικών & 5η θέση ομαδικό γυναικών
  2. Φερμάνη Ευγενία        –  3η θέση τριάδες γυναικών & 5η θέση ομαδικό γυναικών
  3. Γκλαβά Μαρία            –  5η θέση ομαδικό γυναικών
  4. Μπέρτη Αλεξάνδρα    –  5η θέση ομαδικό γυναικών

Αθλητές

  1. Ηλιάκης Ιωάννης                     –  2η θέση δυάδες ανδρών & 5η θέση ομαδικό ανδρών
  2. Τσολανάκης Χρήστος             – 2η θέση δυάδες ανδρών & 5η θέση ομαδικό ανδρών
  3. Τάρλας Σωτήρης                     – 5η θέση ομαδικό ανδρών
  4. Κατσαγάνης Κωνσταντίνος    – 5η θέση ομαδικό ανδρών
  5. Πονηρός Κωνσταντίνος          – 5η θέση ομαδικό ανδρών
  6. Ζαφειρόπουλος Δημήτρης      – 5η θέση ομαδικό ανδρών

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία.,    26 Ιουλίου –  4 Αυγούστου

Αθλήτριες

  1. Καραπάσια Χρυσή                  –8η θέση  ομαδικό γυναικών
  2. Ιωαννίδη Χριστίνα                  –8η θέση  ομαδικό γυναικών
  3. Φερμάνη Ευγενία                    –8η θέση  ομαδικό γυναικών
  4. Μπέρτη Θέμις                         –8η θέση  ομαδικό γυναικών

 

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

 

2001     11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Lido di Ostia/ Ρώμη Ιταλία, Ιούλιος :

  1. ο Ρενιέρης Σταύρος κατέκτησε :

–          το χρυσό μετάλλιο στα poomse Tae Kwon Do –          το αργυρό μετάλλιο στην αγωνιστική κατηγορία των 72 κιλών –          το χάλκινο μετάλλιο στην ανοικτή αγωνιστική κατηγορία

  1. η Χριστινάκη Ειρήνη κατέκτησε :

–          το χρυσό μετάλλιο στα Poomsae Tae Kwon Do –          το αργυρό μετάλλιο στην αγωνιστική κατηγορία

με αποτέλεσμα η χώρα μας να κατακτήσει την 3η θέση στην συνολική παγκόσμια κατάταξη.

2004     12ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Μόσχα/ Ρωσία, Μάιος:

            1. Βασιλάκης Γιώργος :             ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  Wushu Sanshoo

            2. Δημόπουλος Βασίλης :          ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στο poomse Tae Kwon Do                                                     ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ -84 κιλά Tae Kwon Do

  1. Ρενιέρης Σταύρος :           ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στα poomse Tae Kwon Do

            ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ -72 κιλά Tae Kwon Do

  1. Μπανιώτη Περσεφόνη :      4η θέση στο ΚΑΤΑ Karate WKF

2008     13ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Τουλούζ/Γαλλία, Μάιος

            1. Κόμη Ευαγγελία                    α)  ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Taekwondo – κατηγορία 67kg                                       β) 2η θέση  Poomsae Tae Kwon Do             2. Ζαπάντη Βασιλική         ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Taekwondo – κατηγορία 49kg             3. Πασχάλη Δήμητρα   α)  ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Taekwondo – κατηγορία 67kg β) 3η θέση Poomsae Tae Kwon Do            4.  Δημόπουλος Βασίλης   3η θέση Poomsae Tae Kwon Do

 

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου Κατηγορία κάτω των 49 κιλών ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ζαπάντη Βάσω          2η θέση –ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  (Σύνολο 4 αθλητριών)

 Κατηγορία 57 – 67 κιλών ΓΥΝΑΙΚΩΝ Πασχάλη Δήμητρα    2η θέση –ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  (Σύνολο 5 αθλητριών)

 Κατηγορία 58 – 68 κιλών ΑΝΔΡΩΝ Ρενιέρης Σταύρος       5η θέση          (Σύνολο 7 αθλητών)

 

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία., 26 Ιουλίου – 4 Αυγούστου

          Κατηγορία  Poomsae Ατομικό  ΑΝΔΡΩΝ Ρενιέρης Σταύρος  6η θέση (Σύνολο 12 αθλητών)

Κατηγορία -67kg ΓΥΝΑΙΚΩΝ Πασχάλη Δήμητρα        5η θέση   (Σύνολο 5 αθλητών)

 Κατηγορία -58kg ΑΝΔΡΩΝ  Λιότσος Παύλος      5η θέση        (Σύνολο 10 αθλητών)

 Κατηγορία -68kg ΑΝΔΡΩΝ Κουτσουβέλης Χαράλαμπος      9η θέση     (Σύνολο 12 αθλητών)

ΤΜΗΜΑ ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ (BEACH VOLLEY)

 

2005     1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Volley Κωφών, Alanya/ Τουρκία
           – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

2007     2ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα  Beach Volley Κωφών, Αύγουστος, Χαλκίδα 

            Η Ομάδα ανδρών Χατζηφωτίου Φώτη & Κουρεμένου Δημήτρη κατέκτησε :
6η θέση  σε σύνολο 18 συμμετεχόντων Εθνικών Ομάδων

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου

Εθνική Ανδρών Κουρεμένος Δημήτρης-Χατζηφωτίου Φώτης
            – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

Εθνική Γυναικών  Τράκα Ανασταστία – Αρμενιάκου Αγάπη-Μαρία
      – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία.
26 Ιουλίου  –  4 Αυγούστου

Εθνική Ανδρών Κουρεμένος Δημήτρης-Χατζηφωτίου Φώτης
            13οι στους Προκριματικούς Αγώνες        9η Θέση  στην Τελική Κατάταξη

Εθνική Γυναικών  Μπερέτη Ελευθερία- Αρμενιάκου Αγάπη-Μαρία
            14οι  στους Προκριματικούς Αγώνες       9η Θέση  στην Τελική Κατάταξη

 
ΤΜΗΜΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (ΤΕΝΙΣ)
1η Εθνική συμμετοχή το 2009

 

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου

Ατομικό: Καλογεροπούλου Βασιλική
– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

2011   Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Dresse and Maere Tennis Cup/Σμύρνη-Τουρκία, 18-26 Ιουνίου

– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία.
26 Ιουλίου  –  4 Αυγούστου

 Ατομικό Ανδρών: Οκταπότης Στέλιος και Τζιάκας Παναγιώτης
– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

Ατομικό Γυναικών: Καλογεροπούλου Βασιλική
– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

Διπλό Ανδρών: Τζιάκας Παναγιώτης/Οκταπότης Στέλιος
– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

Διπλό Μικτό: Καλογεροπούλου Βασιλική – Τζιάκας Παναγιώτης
– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

 

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Πρώτη Εθνικη συμμετοχή το 2009)

 

2009     21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου

Ατομικό:  Γιοβκόφ Νικόλαος
– δεν υπήρξε σημαντική διάκριση

 
ΤΜΗΜΑ BADMINTON (Πρώτη Εθνικη συμμετοχή το 2010)

 

2010  6ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Badminton Κωφών, Σόφια-Βουλγαρία, 21-28 Αυγούστου

                                                     – δεν υπήρξε σημαντική διάκριση –

 

ΤΜΗΜΑ ΠΑΛΗΣ (Πρώτη Εθνικη συμμετοχή το 2012)

 

2012 3ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Κωφών, Σόφια / Βουλγαρία,
Σεπτέμβριος 3 – 8

GrecoRoman / κατηγορία 96kgr. 3η Θέση      Αλέξανδρος. Παπαδάτος,  Χάλκινο Μετάλλιο

 

2013  22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία.
26 Ιουλίου – 4 Αυγούστου

Ελληνορωμαϊκή / κατηγορία 120kgr. 2η Θέση   Αλέξανδρος. Παπαδάτος,  Ασημένιο Μετάλλιο
Ελευθέρα / κατηγορία 120kgr.      5η Θέση   Αλέξανδρος Παπαδάτος

 
ΤΜΗΜΑ ΚΑΡΑΤΕ (Πρώτη Εθνικη συμμετοχή το 2013)

 

2013  22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία.
26 Ιουλίου – 4 Αυγούστου

Κατηγορία -75kg ΑΝΔΡΩΝ

Μουτσώκος Νικόλαος               5η  θέση                                  (Σύνολο 11 αθλητών)

Κατηγορία  Κάτα Ατομικό

Μουτσώκος Νικόλαος               11η  θέση                                  (Σύνολο 15 αθλητών)

Κατηγορία Open

Μουτσώκος Νικόλαος               19η θέση                                   (Σύνολο 22 αθλητών)