Για να παραφράσουμε το γνωστό μυθιστόρημα της Λιλής Ζωγράφου, «Η αγάπη άργησε μια μέρα», δεν είναι λίγοι αυτοί που θα ήθελαν να έχει επιτευχθεί αυτή η νίκη επί του Ισραήλ και η Εθνική κωφών ανδρών να βρισκόταν στην 4άδα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Πλέον παίζει για τις θέσεις 5-6, την τελευταία ημέρα των αγώνων, το Σάββατο (24/6) στις 14:30 με αντίπαλο τη νικήτρια του ζευγαριού Βενεζουέλα-Ισπανία (σ.σ. το παιχνίδι διεξάγεται σήμερα (20/6, στις 19:30, στα «2 Αοράκια»).

Απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα όπως η Πολωνία οι διεθνείς μας μπήκαν για να νικήσουν  και ας προηγήθηκαν οι Πολωνοί στην αρχή του αγώνα (0-3, 2-6). Οι παίκτες του Γεραγωτέλλη είχαν την απάντηση και όχι μόνο ισοφάρισαν 6-6. 7’50’’ πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά με δύο εύστοχες βολές του Δεληγεώργη πήραν το προβάδισμα 8-6 και 10-8. Η συνέχεια τους ανήκει ολοκληρωτικά καθώς με ένα σερί 14-2, έφθασαν το σκορ στο 24-10, σχεδόν στα μισά του 10λεπτου, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με την Ελλάδα στο +12 (26-14).

Το δεύτερο 10άλεπτο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Εθνική να αυξάνει τη διαφορά και με ένα σερί 6-0, με τρίποντο του Βαβάτσικου (7’33’’) να φθάνει στο 32-14. Απόλυτη κυρίαρχος η Εθνική με τα καλάθια και τις βολές του Πεταλά η διαφορά εκτοξεύθηκε και πάλι στο +18 (38-20), μ’ ένα 3ποντο του Λεβαντόβιτς (3’67’’) να την κατεβάζει στους 15 (38-23). Οι Πολωνοί έκαναν το δικό τους έστω μικρό σερί και έκλεισαν το ημίχρονο  στο +13 (42-29).

Το δεύτερο μισό του αγώνα άρχισε με πρωταγωνιστές τους Βαβάτσικο, Ντικούδη και Ερινάκη να ευστοχούν σχεδόν σε όλα τα σουτ τους, μ’ ένα σερί (19-0) να φθάνουν τη διαφορά στο 64-29, με τους Πολωνούς να μένουν χωρίς πόντο σχεδόν 8 λεπτά (!). Ένα 3ποντο του Λεβαντόβιτς τους «ξεκόλλησε» και μείωσαν σε 64-32 (2.36’’) πριν τη λήξη της περιόδου και τη διαφορά να έχει ξεφύγει στους 32 πόντους (70-38).

Με την άνεση της διαφοράς, η Εθνική μας μπήκε πιο χαλαρά στο τελευταίο 10λεπτο με τους Πολωνούς να προσπαθούν να μειώσουν το εύρος της ήττας. Η πολύ μεγάλη διαφορά έδωσε την ευκαιρία στον ομοσπονδιακό προπονητή να δοκιμάσει και άλλα σχήματα, με πιο νέους παίκτες.  Ένα 2ποντο του Πεταλά και ένα του Ντερτιλή και δύο του Γκανατσά ήταν αρκετά για να κρατήσουν τη διαφορά, καθώς η νίκη δεν αμφισβητήθηκε σε κάποιο σημείο του αγώνα. Το τελικό 78-56 φέρνει την Εθνική στη διεκδίκηση της 5ης θέσης στη διοργάνωση και την πικρόγλυκη γεύση, ότι αυτή η εμφάνιση έπρεπε να γίνει κόντρα στο Ισραήλ.

Το φιλμ του αγώνα

Ελλάδα-Πολωνία 78-56

Τα 10λεπτα: 26-14, 16-15, 28-9, 8-18

Ελλάδα (Βασίλης Γεραγωτέλλης) (Ελεύθερες βολές 6/11, 2ποντα 24/44, 3ποντα 8/30, ριμπάουντ 37-8, Ασίστ 23 , Κλεψίματα 7 , Λάθη 13, Μπλοκ 1, Φάουλ 23): Παναγώτης Ντικούδης 8 (0/1), Ραφαήλ Πεταλάς 18 (2/6), Ιωάννης Βαβάτσικος 20 (4/8), Απόλλων Δεληγεώργης 15 (0/3), Ιωάννης Ερινάκης 8 (2/8), Παναγιώτης Βαϊόπουλος ,  Μιχαήλ Απτόσογλου , Χρήστος Γκανατσας 4 (0/2), Δαμιανός Κωνσταντάρας, Αιμίλιος Μίλιος , Ευάγγελος Ντερτιλής 2, Γιώργος Τσαγκαρούλης 3.

Πολωνία (Καμίλ Βάνια) : (Ελεύθερες βολές 9/16, 2ποντα 10/27, 3ποντα 9/37, ριμπάουντ 33-7, Ασίστ 13 , Κλεψίματα 4, Λάθη 16 , Μπλοκ 0 , Φάουλ 16): Μάσιετς Γκάβρις 15 (2/10), Μικολάι Λεβαντόβιτς 9 (2/9), Ματέουτς Τσούπριν 8 (2/5), Γιακούμπ Βουρνταρτσίκ 6 (1/4), Πάβελ Βισνιέφσκι, 5 (0/1), Ζιμόν Μπάρις, Πρζεμισλάβ Ντόλνι , Βόλτσιεχ Ιγκλότ , Μάριουτς Κβάσεκ 2 (0/1), Μανουελ Εντουιν Πέρεζ Σίλβα 11 (1/4), Τζένουαρι Σομπτσάκ , Γιάκουμπ Βάνια ,

Διαιτητές: Τσικριτσάκη, Μακνίλ, Μίλλερ