Ανώτερες στο «μικρό» τελικό από την Ιταλία, οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη, επικράτησαν με 53-45 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών που φιλοξενείται στο Ηράκλειο.

Παρά τη μεγάλη απογοήτευσή τους για την απώλεια της πρόκρισης στον τελικό για μόλις έναν πόντο (55-54) στον ημιτελικό με την Ουκρανία την περασμένη Τετάρτη (21/6), οι Ελληνίδες διεθνείςέπαιξαν με καρδιά και ψυχή σήμερα (23/6) στην καταληκτική τους μάχη και είπαν «όχι» σε κάθε προσπάθεια της Ιταλίας να πάρει προβάδισμα στην 4 η περίοδο.

Αυτό είναι το τρίτο χάλκινο μετάλλιο της εθνικής γυναικών σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωφών (2002, 2007 και 2023). Το 2019 η εθνική γυναικών είχε στεφθεί Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, ενώ μετρά και δύο τέταρτες θέσεις (2011 και 2015) στη διοργάνωση. Το 2017 η εθνική γυναικών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών, ενώ το 2016 αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Πρώτη σκόρερ της εθνικής στον «μικρό» τελικό αναδείχτηκε η Στεφανία Πατέρα με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η Χρυσάνθη Χαϊνά ήταν επίσης διψήφια με 10 πόντους.

Η 4 η στον κόσμο Ιταλία είχε σε μεγάλη μέρα τις Κάρολα Τζικάρντι 17 πόντους με 4/10 τρίποντα, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε η Σιμόνα Σορεντίνο.
Με 0-5 προηγήθηκε η εθνική, από πόντους των Χαϊνά και Πατέρα, με τις Ιταλίδες ν’ απαντούν με σερί 6-0 για το 6-5. Το τρίποντο της Πετρούλας Τόγκα επέτρεψε στις παίκτριες της Δρακάκη να ανακτήσουν το προβάδισμα (6-8). Οι Τζικάρντι και Σαουταριέλο διαμόρφωσαν το 10-8 υπέρ των Ιταλίδων, με τη Στεφανία Πατέρα να ευστοχεί με λέι απ, για το 10-10 της 1 ης περιόδου.

Η εθνική ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της στη 2 η περίοδο,  διάστημα στο οποίο έκανε επιμέρους σκορ 9-14. Αν και οι παίκτριες της Σάρα Μπράιντα προηγήθηκαν με 14-11 με τρίποντο της Κάρολα Τζικάρντι, η Πετρούλα Τόγκα πέτυχε διαδοχικούς πόντους, ενώ σε τρίποντο ευστόχησε η Ευαγγελία Σαρακατσάνη, για το 14-17 υπέρ της εθνικής. Οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 17-17 και 19-19, αλλά ακολούθησε το τρίποντο της Αλεξάνδρας Κοτσιάφτη και 2/2 βολές της Χρυσάνθης Χαϊνά για το 19-24, στο ημίχρονο.

Οι Ιταλίδες τα έδωσαν όλα στην 3 η περίοδο για να αμβλύνουν την ψαλίδα της διαφοράς. Με τη Σιμόνα Σορεντίνο «αιχμή του δόρατος» προσπάθησαν να τρυπήσουν τη «γαλανόλευκη» άμυνα. Αν και η Ιταλία υπερείχε στα ριμπάουντ, η εθνική επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση και διατήρησε την πρωτοπορία, 31-35, στο 30ό λεπτό.

Στην 4 η περίοδο, οι Σορεντίνο και Τζικάρντι έφεραν την Ιταλία στο +3, 38-35. Όμως, τα κορίτσια της Φρόσως Δρακάκη απάντησαν με σερί 9-0! Συγκεκριμένα, η Λαμπρινή Αγαγιώτου ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο φέρνοντας το ματς στα ίσα, 38-38. Με 2/2 βολές τις Σαρακατσάνη και λέι απ της Πατέρα, η εθνική προσπέρασε ξέφυγε με +4, 38-42, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του «μικρού» τελικού, για να διαμορφώσει το 38-44 η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη από τη γραμμή του φάουλ. Η Σιμόνα Κάσιο ευστόχησε για το 40-44, αλλά οι Ελληνίδες είχαν βάλει… πλώρη για το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα! Η Στεφανία Πατέρα οδηγούσε εκ τους ασφαλούς την εθνική (40-48) και πλέον απέμεναν λιγότερα από 2 λεπτά. Το 42-48 από τη Σορεντίνο δεν… πτόησε τις Ελληνίδες διεθνείς. Οι Κοτσιάφτη, Πατέρα και  Αγαγιώτου  «υπέγραψαν» το 42-53. Το εύστοχο τρίποντο της Κάρολα Τζικάρντι (45-53) αποδείχτηκε ανώδυνο, αφού η εθνική γυναικών… ήταν ήδη στο βάθρο της απονομής!

Το φιλμ του αγώνα

ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 45-53

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 19-24, 31-35, 45-53

Ιταλία (Σάρα Μπράιντα): (Ελεύθερες βολές 11/24, 2ποντα 11/34, 3ποντα 4/23, Ριμπάουντ 46, Ασίστ 14, Κλεψίματα 6, Λάθη 19, Μπλοκ 3, Φάουλ 26) Βαλεντίνα Τοντεσκίνι 1, Νοέμι Βιάνα 2, Κάρολα Τζικάρντι 17 (4/10), Τζούλια Σαουταριέλο 4, Σιμόνα Κάσιο 8, Βιόλα Στραζάρι 2, Σιμόνα Σορεντίνο 11

Ελλάδα (Φρόσω Δρακάκη): (Ελεύθερες βολές 15/31, 2ποντα 13/36, 3ποντα 4/23, Ριμπάουντ 30, Ασίστ 15, Κλεψίματα 7, Λάθη 11, Μπλοκ 0, Φάουλ 19): Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 8 (0/1), ΣτεφανίαΠατέρα 16 (1/6), Χρυσάνθη Χαϊνά 10 (0/4),  Πετρούλα Τόγκα 9 (2/3), Λαμπρινή Αγαγιώτου 4 (0/3), Ευαγγελία Σαρακατσάνη 6 (1/2), Κωνσταντίνα Μπαλκόγλου