O Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Κρήτης «Μίνωας» (Α.Σ.Κ. Κρήτης «Μίνωας») στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος, στον τελικό-γιορτή, που διεξήχθη την Παρασκευή 25 Μαρτίου, ανήμερα της εθνικής μας εορτής, στο Δημοτικό γήπεδο Καμινίων, του Πειραιά. Νίκησε την ομάδα του Α.Σ. Κωφών-Βαρηκόων Ν/Δ.Ε (Α.Σ.Κ.Β.Ν/ΔΕ), από την Πάτρα, σ’ ένα συγκλονιστικό τελικό, με 84-69.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και κρίθηκε στα λάθη των δύο ομάδων καθώς υπήρχε εναλλαγή στο σκορ, με την ομάδα του Μίνωα να προηγείται στην αρχή και στο τέλος να «ανοίγει» και πάλι τη διαφορά και να παίρνει τη νίκη και τον τίτλο.

Η ομάδα της Κρήτης (τυπικά γηπεδούχος)  προηγήθηκε και με 16-3, αλλά η ομάδα της Πάτρας «ροκάνισε» τη διαφορά, για να κλείσει το 10λεπτο, με 23-17 υπέρ του Μίνωα.

Στη Β’ περίοδο οι Πατρινοί πέρασαν στην αντεπίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν 31-31, 5’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 1’ πριν τη λήξη με 38-37, αλλά οι Κρητικοί λίγα δεύτερα πριν οι δύο ομάδες αποχωρίσουν για τα αποδυτήρια, πήραν και πάλι «κεφάλι» με 39-38, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές και στις αρχές του Β’ ημιχρόνου με τον Μίνωα να ανεβάζει τη διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου, στους 10 πόντους (66-56) μ’ ένα εκπληκτικό καλάθι του Γιώργου Μπαντέκα, που έστειλε με άλλον αέρα την ομάδα του στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι Πατρινοί το «πάλεψαν» όσο μπορούσαν στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο, αλλά η  καλή άμυνα των Κρητικών, τους οδήγησε σε πολλά άστοχα σουτ και το «πλήρωσαν». Τελικά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα με 84-69, από τον Μίνωα με τους παίκτες του πρωταθλητή να πανηγυρίζουν ανάλογα, μαζί όμως με τους αντιπάλους τους.

Η απονομή από τον γενικό γραμματέα της Ομοσπονδίας

Στις εξέδρες του Κλειστού γηπέδου των Καμινίων βρέθηκε ο γενικός γραμματέας της ΕΟΑΚ Κωνσταντίνος Γαργάλης, που μετά το τέλος του αγώνα έκανε και τις απονομές, στον πολυτιμότερο παίκτη Ιωάννη Ερηνάκη καθώς και στην ομάδα της Κρήτης. Τα μετάλλια στις ομάδες έδωσε η Αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Ασπασία Ξαξίρη.

Α.Σ.Κ. Κρήτης «Μίνωας» – Α.Σ.Κ.Β.Ν/ΔΕ 84-69

Τα 10λεπτα: 23-17, 16-21, 27-18, 18-13

ΑΣΚΚ (Γονιωτακης): Μάτσικας 3(1), Ερηνακης 9(1), Ντερμανακης, Μαλαξιανακης, Σκουλιδας, Απτοσογλου 8(2), Ντικουδης 24(1), Μπαντεκας 2, Δαουτης 3, Πεταλας 35(3), Γιαγγωζιδης

ΑΣΚΝΒΔΕ (Γαζης): Κωνστανταρας 2, Σκαροπουλος, Τασουλης Ι., Τασιουλης Χ. 9, Τετωρος 2, Καρέλιας 2, Αλετρας 2, Στρεκλας 12(2), Βαιοπουλος 21, Μετσος 19(3)

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Δαμιανός Κωνσταντάρας: «Συγχαρητήρια στον Μίνωα για τη νίκη του»

Παίκτης της Εθνικής ομάδας που θα ταξιδέψει στη Βραζιλία, ο παίκτης του Α.Σ. Κωφών-Βαρηκόων Ν/Δ.Ε Δαμιανός Κωνσταντάρας, μίλησε στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας για τον τελικό και όχι μόνο: «Καταρχάς συγχαρητήρια στην ομάδα του Μίνωα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά και για το καλό μπάσκετ που έπαιξε. Εμείς προσπαθήσαμε, αλλά έτσι είναι στον αθλητισμό και στο μπάσκετ, νικητής είναι μόνο ένας»

Ο φοιτητής στα ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης αναφέρθηκε και στην προσπάθεια της Εθνικής στους προσεχείς Ολυμπιακούς: «Όπως όλοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες πάμε για να διακριθούμε. Θα κάνουμε την προσπάθειά μας για το καλύτερο αποτέλεσμα».

Ραφαήλ Πεταλάς: «Ήταν μια καλή ευκαιρία να δούμε τις δυνάμεις μας»

Σο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του πρωταθλητή με τον Μίνωα Ραφαήλ Πεταλά: «Ήταν ένας τελικός-γιορτή και συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και μια καλή ευκαιρία να δούμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε οι παίκτες της εθνικής, ενόψει Ολυμπιακών». Όσο για το στόχο στη Βραζιλία: «Να φθάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Αυτό θέλουμε αθλητές και προπονητικό τιμ».