Υπό το βλέμμα του νέου Ομοσπονδιακού προπονητή της ομάδας των ανδρών της ΕΟΑΚ, Βασίλη Γεραγωτέλλη διεξήχθησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο των Σπάτων-Αρτέμιδος οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής του 14ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης  Κωφών Ανδρών.

Σύσσωμο και το Δ.Σ. της Ελληνικής Ομοσπονδίας Αθλητισμού Κωφών έδωσε το «παρών» στους αγώνες και όχι μόνο καθώς και άλλοι αθλητές, από άλλα αθλήματα που «καλλιεργεί» η ΕΟΑΚ, βρέθηκαν στις κερκίδες του Κλειστού των Σπάτων.

Στον πρώτο αγώνα, οι νικήτριες της 1ης ημέρας των αγώνων (ΑΣΚΚ «Μίνωας»-ΠΟΚ με 64-53, ΑΣΚΒΝ/ΔΕ- ΑΠΟΚΜ 69-41) στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τους Κρητικούς τελικά να επικρατούν με 61-51 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε, στο πρώτο 10λεπτο, και όταν πήραν διαφορά 15 πόντων (14-29) και δεν μπόρεσε να καλυφθεί στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα. Με μόλις ποσοστό 14% στα 3ποντα (3-22), στο πρώτο μισό, ο τυπικά γηπεδούχος ΑΣΚΒΝ/ΔΕ, βρέθηκε πολύ πίσω στο σκορ, και αν και βελτίωσε τα στατιστικά του στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού 31% (5-16) μπόρεσε να «κλείσει» την ψαλίδα της διαφοράς, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει σε κάτι πιο θετικό, με τους Κρητικούς να διαχειρίζονται αυτή τη διαφορά, έως το τέλος του αγώνα.

Διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του ΑΣΚΒΝ/ΔΕ σημείωσαν οι: Μιχάλης Γλύνης 15, Κώστας Μέτσος 14 και Ραφαήλ Πεταλάς 10, αν και αγωνίστηκε μόνο 18 λεπτά.

Για τους Κρητικούς, που είναι πολύ κοντά στο να στεφθούν πρωταθλητές, με το ποσοστό τους στα 3πόντα να είναι στο πρώτο μισό  31% (5-16), από 12 πόντους σημείωσαν οι: Ιωάννης Ειρηνάκης (2/5) και Μιχαήλ Απτόσογλου (2/5), 11 πόντους σημείωσε ο Παναγιώτης Ντικούδης (1/10) και 10 ο Αιμίλιος Μήλιος (2/2).

Τα 10λεπτα του αγώνα: 14-29, 10-6, 13-13,14-13.

Νίκη του ΑΠΟΚΜ

Στο δεύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής, που ήταν και πιο αμφίρροπο, κοντραρίστηκαν οι δύο ηττημένες της πρεμιέρας, με τους Μακεδόνες τελικά να παίρνουν τη νίκη με 70-62.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και φάνηκε από την αρχή, με τη λήξη του πρώτου 10λπεπτου να είναι ισόπαλο 18-18. Αλλά και η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (25-24, 30-31, 33-33, 37-35, 40-37, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου). Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μισό έως το 1.27’’ πριν τη λήξη του 3ου 10λεπτου με τους Μακεδόνες να παίρνουν μια διαφορά 5 πόντων (55-50). Σχεδόν 7,5 λεπτά πριν τη λήξη ο ΠΟΚ κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα (57-57), αλλά και πάλι οι Μακεδόνες με συνεχόμενα εύστοχα καλάθια «έχτισαν» διαφορά (63-60, 65-60, 66-62) για να φθάσουν στη νίκη και το τελικό 70-62.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο διεθνής Παναγιώτης Βαϊόπουλος με 30 πόντους, και η οικογένεια Γκανατσά, ο Χρήστος με 17 πόντους και ο Κωνσταντίνος με 13 αντίστοιχα.

Για τον ΠΟΚ πρωταγωνιστής ο Χρήστος Παγκράτης με 28 πόντους και ο Λάμπρος Μάτσικας με 17.

Τα 10λεπτα: 18-18, 22-19, 15-17, 15-8

Αύριο η αυλαία

Η αυλαία του 14ου ΠΠΚΚωφών Ανδρών πέφτει αύριο (Κυριακή, 12/3) με την 3η και τελευταία αγωνιστική και τις απονομές στους νικητές.