Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρόκριση στον τελικό των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών, για την εθνική ομάδα Μπάσκετ Κωφών γυναικών, που ηττήθηκε από την αντίστοιχη των ΗΠΑ με 68-61 και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο, με αντίπαλο την Πολωνία. Και μόνο από το σκορ καταλαβαίνει κάποιος το πόσο συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι και το πως τα κορίτσια της Αθηνάς Ζέρβα κοίταξαν στα μάτια την ομάδα των ΗΠΑ, αλλά κάποια κρίσιμα καλάθια, που δεν μπήκαν και η διαιτησία καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Τα κορίτσια μπήκαν  δυνατά στον αγώνα κι έδειξαν στις Αμερικανίδες και φαβορί της διοργάνωσης, για το χρυσό, ότι θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να τις κερδίσουν. Έδειξαν ψυχή και μερικές φορές αγωνίζονταν με αυτοθυσία απέναντι σε πιο ψηλές και εύσωμες παίκτριες, όπως είναι οι Αμερικανίδες.

Το ημίχρονο έκλεισε με τις ΗΠΑ  να προηγούνται με σκορ 33-27 και όλα έδειχναν ότι θα ακολουθήσει ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο και όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες.

Όμως η εθνική Ελλάδος, εκτός από τις αντιπάλους της είχε να αντιμετωπίσει και τη διαιτησία, η οποία ήταν ο «έκτος παίκτης» για τις ΗΠΑ και έκανε ένα πολύ σημαντικό λάθος αποβάλλοντας την Ανθή Χαϊνά, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (23’ ) με αμφισβητούμενο δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ και έπαιξε ρόλο στη ροή του αγώνα και ίσως και τη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Παρά την αποβολή μιας καθοριστικής παίκτριας, η ομάδα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την αρχηγό, Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη, η οποία πέτυχε 35 πόντους και  έδειχνε να έχει πάρει την υπόθεση πρόκριση στον τελικό, προσωπικά και τη διεκδίκησε έως το τέλος.

Δυστυχώς όμως το διαιτητικό τρίο (Daniela da Costa, Eduardo Albano, Mateus Mendonça) όλοι Βραζιλιάνοι είχε αποφασίσει ότι δεν θέλει την Ελλάδα στον τελικό. Έκοψε για ακόμη μια φορά το ρυθμό της ομάδος, στα τελευταία λεπτά, όταν είδε την αποβληθείσα Χαϊνά στις κερκίδες και ζήτησε να απομακρυνθεί εντελώς από το γήπεδο. Η αναστάτωση που δημιουργήθηκε με το περιστατικό, συν ότι τα κρίσιμα σουτ δεν μπήκαν, η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 68-61 και θα κληθεί να αφήσει πίσω της αυτό το παιχνίδι και να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο «μικρό» τελικό της διοργάνωσης, αύριο, Παρασκευή, με αντίπαλο την Πολωνία (12:30 τοπική ώρα, 18:30 ώρα Ελλάδος).

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 17-14, 22-19, 13-15

ΗΠΑ (Τούρια Καχίρ Μπόρεν): Νουκέιτρα Χέινς 12, Φοντελέν-Ποσόμ 9, Κάσιντι Πέρυ 10, Ράβεν Πέντζ 4, Χάνα Νίντλ 13 (2/9), Αλέξις Ρόμπερτς 4, Σαμπίνα Σις, Σεγιέν Τάλμποτ, Ιωάννα Ρόζα Σενόι, Λίντσεϊ Στέργιο 2, Εμέλλα Μπέλντον 10 (1/2), Ίστερ Φαάφιτι 8.

Ελλάδα (Αθηνά Ζέρβα): Ανθή Χαϊνά 7 (0/4), Λία Σαρακατσάνη 2 (0/1), Αλεξάνδρα Σπίνου 1, Αλεξάντρα Κοτσιάφτη 35 (0/1),  Στεφανία Πατέρα 12 (0/7), Βασιλική Τασιούλη, Λαμπρινή Αγαγιώτου (0/4), Δήμητρα Μελίνη 1, Χρυσάνθη Βεράνη, Κωνσταντίνα Μπάλκογλου 6 (2/2).

Την 7η θέση θα διεκδικήσουν οι άνδρες

Αντίθετα, η Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών Κωφών «αυτοκτόνησε» και θα διεκδικήσει σήμερα κόντρα στο Ισραήλ (15:30 τοπική ώρα, 21:30 ώρα Ελλάδος) την 7η θέση, μετά τη χθεσινή ήττα από τη Λιθουανία με 73-56.

Τα τρία πρώτα δεκάλεπτα ήταν εξαιρετικά για την ελληνική ομάδα και προηγείτο, αλλά η τελευταία περίοδος ήταν καταστροφική με μόλις έξι πόντους στο ενεργητικό της, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα, που τη φέρνει στη διεκδίκηση της 7ης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 13-13, 17-23, 6-25.

Ελλάδα (Γιάννης Παπαδόπουλος-Διονύσης Γαζής): Μιχάλης Γλύνης 4 (0/4), Χρήστος Τασιούλης 4, Σιδέρης Γρίλλης 12 (1/9), Μιχάλης Απτόσογλου 5 (0/3), Παναγιώτης Ντικούδης 4 (0/2), Κωνσταντίνος Στρέκλας 4 (0/1), Ραφαήλ Πεταλάς 14 (2/5), Κώστας Μέτσος 5 (1/5), Δαμιανός Κωνσταντάρας, Γιώργος Τετόρος 4, Αιμίλιος Μίλιος.

Λιθουανία (Γκιντάρας Ραζούτις): Μπένας Σιμάουσκας 6 (0/1), Ντέιβις Γκινρρούμας 8 (1/3), Παούλιους Όρνταβ 8 (2/6), Λαουρινάιτις Παμπούτις 20 (1/4), Βιτάλιους Ζαπόλσκας 2, Καρόλις Σιμάιτις, Λούκας Λαουρινάιτις 8 (1/3), Ρίτις Τζίλις 6 (2/3), Ερβίβας Γκουντένας 13 (2/6), Πίνους Στόνκους, Βίλιους Σιμοκαϊτις, Γκέντριους Σέβντας 2.