Την καλύτερη αρχή έκανε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών στους 24ους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών. Η νίκη επί του Μεξικού, με το ευρύ 3-0 στην πρεμιέρα, ήταν η καλύτερη αρχή, με αντίπαλο μια ομάδα που θεωρείται από αυτές με τη δική τους νοτιοαμερικάνικη σχολή στο άθλημα.

Με άμυνα για σεμινάριο και την επίθεση να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών Κωφών πέτυχε μια μεγάλη νίκη ψυχολογίας, αλλά και ουσίας, που μπορεί να της δώσει την πρόκριση, στη νοκ άουτ φάση των Αγώνων.

Τα γκολ της Εθνικής

Από την αρχή φάνηκε η καλή ημέρα για την Εθνική ομάδα και στο Α’ ημίχρονο στο 14’ μετά από προσωπική ενέργεια του Σκέμπι από αριστερά, επιχείρησε το σουτ απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Μεξικό, αλλά  στην επαναφορά ο επερχόμενος Τσιάνος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο αγώνας είχε την ίδια εικόνα. Το 2-0 για την Εθνική έγινε στο 65’. Μετά από προσωπική ενέργεια του Παυλόπουλου, από αριστερά και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της  Εθνικής. Το 3-0, έγινε στο 84’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Παυλόπουλου. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό του ίδιου με τους Δημόπουλο και  Τσιάνο, η μπάλα έφθασε και πάλι στον Παυλόπουλο όπου με εκπληκτικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Η σύνθεση της Εθνικής με το Μεξικό: Παππάς, Σχοινάς, Τρικαλίτης, Ρηγανιάς, Κοντογιάννης, Ιωαννίδης Γεωργιάδης, Τσιάνος, Καραπιπέρης Σκέμπι, Παυλόπουλος.

Στον πάγκο της ομάδος ήταν οι: Δημόπουλος Ρούφας, Τσεκούρας, Ασημώνης, Μπελτσίδης Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας (με μια αγωνιστική από πέρυσι, από τα προκριματικά) έμεινε ο Μικελάτος.

Γιώργος Καρατζάς: «Αυτή η νίκη είναι μόνο η αρχή»

Ο προπονητής της Εθνικής ομάδος ποδοσφαίρου ανδρών Κωφών, Γιώργος Καρατζάς, δήλωσε μετά τη μεγάλη νίκη, επί του Μεξικό: «Ήταν μόνο η αρχή. Ήταν μια πρώτη νίκη κάναμε το πρώτο βήμα, πάμε για το επόμενο».

Επόμενος αντίπαλος το Ουζμπεκιστάν (αύριο Δευτέρα, 14:00, τοπική ώρα, 20:00 ώρα Ελλάδος). Ο Γιώργος Καρατζάς ήταν ξεκάθαρος, ότι η ομάδα εΚοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά. Υπολογίζουμε, αλλά δεν φοβόμαστε, τις αντιπάλους μας και με αισιοδοξία αντιμετωπίζουμε τα μελλοντικά παιχνίδια. Θέλουμε να συνεχίσουμε τα νικηφόρα αποτελέσματα. Όμως οφείλουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι στο στόχο μας, που δεν είναι άλλος από τη νίκη».

Η Τελετή έναρξης

Σήμερα το απόγευμα στις 18:00 τοπική ώρα (24:00 ώρα Ελλάδος) θα πραγματοποιηθεί η Τελετή Έναρξης των Αγώνων, που ουσιαστικά σηματοδοτεί και την έναρξή τους. Έξι χιλιάδες αθλητές και από τις πέντε Ηπείρους θα ανταγωνιστούν για την ύψιστη διάκριση κάθε αθλητή, που είναι το ολυμπιακό μετάλλιο,

Η τελετή θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι των Αγώνων: Live streaming: -Deaflympics tv app,

-YouTube: X Play tv channel