Πολλοί είναι αυτοί-εκ των ειδικών- που υποστηρίζουν ότι οι πρεμιέρες σε μεγάλες διοργανώσεις είναι δύσκολες και κρύβουν παγίδες και φαίνεται πως δεν έχουν άδικο.

Το ίδιο συνέβη και στο εναρκτήριο παιχνίδι της Εθνικής ανδρών μπάσκετ Κωφών, για το Β’ Όμιλο των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών, που τελικά επικράτησε της αντίστοιχης της Βενεζουέλας 73-69 με φοβερή ανατροπή στο Β’ ημίχρονο.

Η ελληνική καρδιά «μίλησε» και πάλι με τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου και του συνεργάτη του Διονύση Γαζή να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, κυρίως στην επανάληψη και πήραν την…ψυχολογική νίκη της πρεμιέρας μιας μεγάλης διοργάνωσης.

Στο Α’ ημίχρονο είναι αυτό που λέμε δεν «έβγαινε» τίποτε στους Έλληνες παίκτες με αποτέλεσμα στο πρώτο 10λεπτο να χάνει με 26-21 και στο ημίχρονο η διαφορά να είναι πλέον στο +10 (42-32) που είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο  μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε, η πολύ καλή επικοινωνία πάγκου με τους παίκτες, η ευστοχία των Ελλήνων παικτών, που δεν δίσταζαν να σουτάρουν από μακριά, ροκάρισαν τη διαφορά και κατάφεραν όχι μόνο να πλησιάσουν, αλλά να περάσουν και μπροστά. Οι παίκτες της Βενεζουέλας δεν παραδόθηκαν αμαχητί και με δύο τρίποντα κατάφεραν να φθάσουν στο 72-69, αλλά τελικά η ελληνική ομάδα κατάφερε και έφθασε στη νίκη με 73-69.

Με διψήφιο αριθμό πόντων ο Ραφαήλ Πεταλάς με 25 πόντους με 2 τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και ο Παναγιώτης Ντικούδης με 13.

Από τη Βενεζουέλα ο Τζόνυ Χιμένες σημείωσε 22 πόντους και από 13 οι Περντόμο και Αντριου Χιμένες.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 16-11, 11-21, 16-20

Βενεζουέλα: Κάρλος Πατσέκο, Τζόνυ Χιμένες 22, Ντιέγκο Κόβας, Ρότζερ Κρέσπο 9, Μπράιαν Κατάρι 4, Χοσέ Ογιέντα 4, Λουίς Ρομέρο, Γιόρμαν Σάνζ 4, Φέλιξ Περντόμο 13, Άντριου Χιμένες 13.

Ελλάδα: Κωνσταντίνος Στρέκλας 7, Μιχάλης Γκλίνης 6, Κώστας Μέτσος 7, Ραφήλ Πεταλάς 25, Χρήστος Τασιούλης, Σιδέρης Γκρίλης 8, Μιχάλης Απτοσογλου 5, Παναγιώτης Ντικούδης 11, Δαμιανός Κωνσταντάρας, Γιώργος Τετόρος, Παναγιώτης Βαϊόπουλος 2.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής Γιάννης Παπαδόπουλος αναφέρθηκε στο παιχνίδι και τόνισε ότι τα παιδιά έδωσαν και την ψυχή τους σ’ έναν πολύ δύσκολο αγώνα, ο πρώτος στόχος επετεύχθη και η ομάδα συνεχίζει αντιμετωπίζοντας το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.

Σήμερα (4 Απριλίου) το δεύτερο παιχνίδι για το Β’ όμιλο με αντίπαλο τη Λιθουανία, στις 18:00 τοπική ώρα (22:00 ώρα Ελλάδος)

Αναβάλλεται το σημερινό παιχνίδι των γυναικών

Οι πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες, που επικρατούν στην περιοχή,  με συνεχείς βροχοπτώσεις-πολλές φορές καταρρακτώδεις-πλημμύρισε το γήπεδο που θα διεξαγόταν το Ολυμπιακό τουρνουά των γυναικών και έτσι η σημερινή πρεμιέρα της ελληνικής ομάδας με την αντίστοιχη της Ιταλίας (15:00 τοπική ώρα)  αναβάλλεται και θα ορισθεί νέα ημερομηνία.