Δεν τα κατάφερε με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, η ολυμπιονίκης του 2017, Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών Κωφών, και ηττήθηκε στην πρεμιέρα των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών, με 72-57.

Με πολλά αμυντικά λάθη και νευρικότητα στην επίθεση η ομάδα της Αθηνάς Ζέρβα, δεν έκανε και την καλύτερη αρχή στο τουρνουά των γυναικών, αλλά όπως τόνισε και η ίδια μετά το παιχνίδι: «Το ξεχνάμε και προχωράμε. Δεν βλέπουμε τι έγινε χθες. Αύριο αντίπαλος είναι η Πολωνία και πρέπει να τη νικήσουμε, αν θέλουμε να προχωρήσουμε στη διοργάνωση».

Ένα ημίχρονο άντεξε η Εθνική, όταν και προηγήθηκε στην αρχή με 4 πόντους (18-14), αλλά οι Ιταλίδες πήραν «κεφάλι» στο σκορ και δεν το έχασαν έως και το τέλος. Η διαφορά του Α’ ημιχρόνου έκλεισε στους 6 πόντους (32-26), υπέρ των «Ατζούρι», αλλά με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η διαφορά εκτοξεύθηκε έως και τους 17 (68-51) με τις Ελληνίδες παίκτριες να έχουν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους και να μην μπορούν να μπουν στο ρυθμό του αγώνα σε κανένα σημείο του.

Το παιχνίδι είχε την ίδια μορφή και τον ίδιο ρυθμό έως το τέλος του, με τις Ιταλίδες να φθάνουν σε  μια άνετη νίκη με 72-57 και να δείχνουν ότι θέλουν να φθάσουν ψηλά και σε αυτή τη διοργάνωση, μετά το Ευρωπαϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 16-18, 15-19, 16-21

Ελλάδα: Χρυσάνθη Χαϊνά 9 (1/2), Λαμπρινή Αγαγιώτου 7 (2/6), Αλεξάνδρα Σπίνου, Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 17 (0/1), Στεφανία Πατέρα 13 (0/4), Λία Σαρακατσάνη 7 (1/6), Δήμητρα Μελίνη, Κωνσταντίνα Μπάλκογλου 5 (1/1).

Ιταλία: Νοέμι Βιάνα 10 (0/0), Τζούλια Σαουτανιέλο 16 (1/3), Σιμόνα Κάτσιο 6 (0/1), Βιόλα Στρατζάρι 5 (1/1), Σιμόνα Σορεντίνο 18 (0/1), Βαλεντίνα Τοντέσιτσι 8 (1/3), Καρόλα Ζικάρντι 9 (1/4), Μαρτίνα Μπενινκάζα, ‘Αννα Μπονόμι, Κιάρα Κιόζι, Σύλβια Σγκουότι, Κιάρα Τσαρντιέλο.

Σήμερα με Πολωνία

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής γυναικών μπάσκετ Κωφών, είναι σήμερα (6/5) στις 10:00 (τοπική ώρα, 16:00 ώρα Ελλάδος) με την Πολωνία, στα πλαίσια του Α’ Ομίλου, η οποία «βύθισε» τη διοργανώτρια Βραζιλία με 125-10, στην πρεμιέρα.