Η Ελλάδα στους 24ους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών, έχει τη δική της …Σάκαρη και τον δικό της… Τσιτσιπά. Ο Γρηγόρης Σαμαρτζίδης σε ρόλο Τσιτσιπά «πέταξε» έξω το φαβορί Γερμανό Ουρς Μπραϊτενμπέργκερ  και χθες (6/5) η Βασιλική Καλογεροπούλου σε ρόλο… Σάκκαρη νίκησε με ανατροπή την Τσέχα Κατερίνα Πλασίκοβα με 2-1 σετ (5-7, 6-2, 6-2) και πέρασε στην καλύτερη «8άδα» των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών.

Ο αγώνας

Στο πρώτο σετ σ’ ένα μπαράζ σπασίματος σερβίς, με τη μία αθλήτρια να σπάει το σερβίς της άλλης, η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε και ισοφάρισε σε 4-4 τα games, στα δύο επόμενα games και οι δύο αθλήτριες κατάφεραν και κράτησαν το σερβίς τους για να γίνει το σκορ 5-5 και να κριθεί το game στα 7. Μ ένα μπρέικ στο σερβίς της Καλογεροπούλου και τη διατήρηση του δικού της, κατάφερε η Πλασίκοβα και πήρε το πρώτο σετ με 7-5 εκμεταλλευόμενη το άγχος της Καλογεροπούλου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 2ο σετ με την Ελληνίδα τενίστρια να δείχνει την κλάση της, με την Τσέχα να αντέχει μόνο 2 games και στη συνέχεια με την αλλαγή τακτικής και τις χαμηλές μπαλιές έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και έφθασε εύκολα στο 6-2 games και την ισοφάριση των σετ σε 1-1.

Η ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, όπου κρίθηκε στο 6-2, αλλά πολύ πιο εύκολα καθώς με συνεχόμενα μπρέικ το σκορ είχε φθάσει στο 4-0 και απλά στο τέλος κάνοντας ένα μπρέικ και διατηρώντας το σερβίς της έφθασε το σκορ στο 5-1 και 5-2, για να λήξει τελικά το παιχνίδι με 6-2 με τη Βασιλική Καλογεροπούλου να δέχεται τα συγχαρητήρια όλων.

Σήμερα ο Σαμαρτζίδης και το ομαδικό μικτό

Σήμερα ο Γρηγόρης Σαμαρτζίδης αγωνίζεται με τον Τούρκο Σερκάν Γεσιλόβα, για την είσοδο του στην «8άδα» της διοργάνωσης, στις 10:00 (τοπική ώρα, 16:00 ώρα Ελλάδος) και μετά τις 12:00 το μεσημέρι τοπική ώρα (18:00, ώρα Ελλάδος) στο ομαδικό μικτό με τη Βασιλική Καλογεροπούλου κόντρα στο ισχυρό δίδυμο και Νο1 του ταμπλό της Τσεχίας αποτελούμενο από την αντίπαλο της Καλογεροποπούλου, Κατερίνα Πλασίκοβα και τον Γιάροσλαβ Σμέντεκ, ολυμπιονίκη το 2017.

Έβδομος ο Παναγιώτης Χιώνης στην ποδηλασία αντοχής

Άτυχος στάθηκε σε αυτό το αγώνισμα ο «αργυρός» ολυμπιονίκης Κωφών στο 1000άρι, Παναγιώτης Χιώνης, και τελικά κατέλαβε την 7η θέση, με χρόνο 2:59.22, στον αγώνα δρόμου αντοχής. Η προσπάθεια του Έλληνα ποδηλάτη ήταν ηρωική καθώς όντας πρώτος, αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα με το ποδήλατό του, αναγκάστηκε να σταματήσει, όχι μία, αλλά δύο φορές και παρόλα αυτά να καταλάβει τελικά την 7η θέση, ανάμεσα σε 35 συμμετέχοντες. Τα αναλυτικά αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε εδώ

Ο Έλληνας ποδηλάτης θα πάρει μέρος και στο τρίτο αγώνισμα των πόντων, των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 8 Μάϊου, μετά τον αντίστοιχο αγώνα των γυναικών.