Και η ελληνική αποστολή συνεχίζει τις επιτυχίες στη μακρινή Βραζιλία και τους 24ους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών, με τον 17χρονο Γρηγόρη Σαμαρτζίδη να περνάει στους «16» του τένις ανδρών Κωφών, της διοργάνωσης βγάζοντας εκτός ένα εκ των φαβορί, τον Γερμανό Ουρς Μπραϊτενμπέργκερ, καθώς επικράτησε με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-4).

Ο φιναλίστ του «μικρού» τελικού του Πανευρωπαϊκού της Κρήτης, εκνευρίστηκε τόσο πολύ με την ήττα του, που έσπασε τη ρακέτα του, αλλά ως ένδειξη σεβασμού και αποδοχής τη χάρισε στον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Γερμανός ήταν ένα εκ των φαβορί για μετάλλιο στη διοργάνωση με τον Σαμαρτζίδη, που ήταν το αουτσάιντερ, να κάνει την ανατροπή και να περνά στην επόμενη φάση των «16» του τένις ανδρών.

Γιάννης Αθαναηλίδης: «Είναι πολύ σημαντική νίκη»

Μετά τη νίκη του, ο προπονητής του τένις της Ομοσπονδίας Γιάννης Αθαναηλίδης  μίλησε στην ιστοσελίδα της: « Η νίκη αυτή του Γρηγόρη είναι πολύ σημαντική για τρεις λόγους. Καταρχάς για τον ίδιο τον αθλητή. Είναι σαν να νίκησε κάποιους από τα μεγαλύτερα ονόματα του τένις. Ο Γερμανός είναι πάντα μέσα στα μετάλλια και τις διακρίσεις. Δεύτερον είναι καλό για την ομάδα, καθώς μαζί με τη Βασιλική Καλογεροπούλου θα αγωνιστούν στο μικτό ομαδικό και τρίτον είναι καλό για την Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών, που κάνει μεγάλη προσπάθεια να στηρίξει αθλήματα όπως το τένις, που εκτός από την 3η θέση της Βασιλικής στο Πανευρωπαϊκό της Κρήτης, δεν υπάρχει άλλη διάκριση. Προσωπικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον πρόεδρο Ιωσήφ Σταυρακάκη και όλο το Δ.Σ. για την προσπάθεια και τη στήριξή τους».

Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα τενίστα, το Σάββατο (7/5)  ο Τούρκος Σερκάν Γεσιλόβα, που επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-0) του Ισραηλινού Κολέσοβ.

Αύριο το πρωί (09:00 τοπική ώρα) ρίχνεται στη μάχη και η Βασιλική Καλογεροπούλου, στο τουρνουά τένις γυναικών Κωφών, με αντίπαλο την Τσέχα Κατερίνα Πλασίκοβα