Το μεσημέρι του Σαββάτου (3 Μαΐου), ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κωφών στην Πάτρα και συγκεκριμένα στο πανέμορφο κολυμβητήριο “Ολυμπιονίκης Αντώνης Πεπανός” τη διοργάνωση του οποίου, είχε αναλάβει  o Αθλητικός Σύλλογος Κωφών Βαρηκόων Νοτιοδυτικής Ελλάδος, σε πλήρη συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών!

Ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του κολυμβητηρίου, εμψύχωσε τους αθλητές των σωματείων που είχαν έρθει από όλη την Ελλάδα για αυτό το 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης!

Στη κατηγορία των 50μ Ελεύθερο Ανδρών, ο Δαμιανός Σεβαστιάδης του Π.Ο.Κ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 00:26.07 ενώ στη δεύτερη θέση, το ασημένιο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος ο Δοντας Γεώργιος του Α.Π.Ο.Κ.Μ με χρόνο 00:27.34. Το χάλκινο μετάλλιο στη τρίτη θέση, κατέκτησε ο Σαμαράς Κων/νος του Α.Σ.Κ.Κ ΜΙΝΩΑΣ με χρόνο 00:32.56. Σπουδαία η προσπάθεια του Βαλαλάκη Θεόφιλου που έμεινε στη 4η θέση με χρόνο 1:21.09!

Στα 50μ Ελεύθερο Γυναικών, η Ζαχαράκη Στέλλα του Α.Ο.Κ με χρόνο 00:34.89 κατέκτησε τη πρώτη θέση με την Οκταπότη Ελένη του Α.Σ.Κ.Β.Ε να μένει δεύτερη κάνωντας 00:38.13 και την Κουμάντου Χριστίνα του Α.Σ.Κ.Β Ν/Δ Ελλάδος με 00:39.40 στη τρίτη θέση.

Ο Γρηγορίου Ιωάννης (Α.Σ.Κ.Β.Ε) στα 50μ Πεταλούδα στους Άνδρες κατέκτησε τη πρώτη θέση με 00:31.60 και στις Γυναίκες η Ζαχαράκη Στέλλα (Α.Ο.Κ) με χρόνο 00:40.79.

Στα 200μ Ελεύθερο Ανδρών, ο Βαρέλης Σπύρος (Α.Σ.Κ.Β. Ν/δ Ελλάδος) κατέκτησε τη πρώτη θέση με 02:29.20 ενώ στα 200μ Πεταλούδα Ανδρών νικητής ήταν ο Τσορώνης Αθανάσιος (Α.Ο.Κ) με χρόνο 03:09.50!

Στα 50μ Πρόσθιο Ανδρών ο Δοντας Γεώργιος (Α.Π.Ο.Κ.Μ) με επίδοση 00:36.04 τερμάτισε πρώτος ενώ στις Γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Οκταπότη Ειρήνη (Α.Σ.Κ.Β.Ε) με χρόνο 00:57.19.

Στα 100μ Πεταλούδα Ανδρών ο Γρηγορίου Ιωάννης (Α.Σ.Κ.Β.Ε) με επίδοση 1:12.09 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ στα 50μ Ύπτιο Ανδρών, ο Τσορώνης Αθανάσιος (Α.Ο.Κ) κατέλαβε τη πρώτη θέση με χρόνο 00:34.35 και ο Σαμαράς Κων/νς (Α.Σ.Κ.Κ ΜΙΝΩΑΣ) τη δεύτερη με χρόνο 00:41.02.

Ο Δαμιανός Σεβαστιάδης (Π.Ο.Κ) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ Ελεύθερο Ανδρών τερματίζοντας με χρόνο 00:58.67 ενώ δεύτερος με 1:07.09, ήταν ο Βαρελης Σπύρος (Α.Σ.Κ.Β Ν/δ Ελλάδος). Στο ίδιο αγώνισμα, στις Γυναίκες τη πρώτη θέση, κατέλαβε η Κοντούδη Παρασκευή (Α.Π.Ο.Κ.Μ) με επίδοση 1:30.87!

Αμέσως μετά τη λήξη των αγώνων, ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων και ομιλίες απο τους διοργανωτές αλλά και απο τους ανθρώπους της Ομοσπονδίας.