Την τρίτη ημέρα των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών, η Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών Κωφών, πέτυχε μια ιστορική νίκη επί της Λιθουανίας με 60-53, μετά από 18 χρόνια, αλλά ο τραυματισμός του Παναγιώτη Βαϊόπουλου, δεν άφησε τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου να τη χαρούν.

Στο 1.26’ πριν τη λήξη της 2ης περιόδου και του ημιχρόνου ο νεαρός παίκτης πάτησε άσχημα μετά από διεκδίκηση της μπάλας και ενώ η φάση είχε σταματήσει και τραυματίστηκε στο δεξί του πόδι. Αποχώρησε με καροτσάκι από το γήπεδο και διεκομίσθηκε στο νοσοκομείο συνοδευόμενος από τον γιατρό της αποστολής Ναπολέων Αναγνώστου. Οι πρώτες ακτινογραφίες δεν έδειξαν κάτι σοβαρό, αλλά καθώς στο τοπικό νοσοκομείο δεν υπήρχε μαγνητικός τομογράφος, ο παίκτης θα υποβληθεί σε όλες τις εξετάσεις, στην Αθήνα.

Παίζοντας το «βρώμικο αντιαθλητικό μπάσκετ» όπως το χαρακτήρισε ο Έλληνας προπονητής, με την ανοχή των διαιτητών του αγώνα (Πολωνός Βάρντιακ και δύο Βραζιλιάνοι -Αγκιγιάρ Λελίς και Μεντότσα-δεν κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά στο παιχνίδι με την Εθνική να είναι αυτή που δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά, με 8 πόντους (24-16) και το παιχνίδι έως και το τέλος ήταν πολύ κοντά οι δύο ομάδες.

Φανερά επηρεασμένοι οι παίκτες από τον τραυματισμό του Βαϊόπουλου, μπήκαν μουδιασμένοι στο Β’ ημίχρονο με την μπάλα να δυσκολεύονται να τη βάλουν στο καλάθι. Κι όμως ούτε στο σημείο αυτό οι Λιθουανοί μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε την εθνική ομάδα προηγούμενη με 38-35 με δύο τρίποντα των Γλύνη και Μέτσο και ένα γκολ φάουλ του δεύτερου.

Τελευταία περίοδος και το παιχνίδι συνεχιζόταν με το ίδιο σκληρό μπάσκετ των Λιθουανών, την ανοχή των διαιτητών και τους Έλληνες παίκτες του Παπαδόπουλου να τους προβληματίζουν. Με τρίποντο του Γλύνη στις αρχές του τέταρτου 10λέπτου, η Εθνική παίρνει «κεφάλι» με 40-35, η απάντηση των Λιθουανών άμεση με τρίποντο και στη συνέχεια με δύο σουτ 2 πόντων  παίρνουν κεφάλι 4 πόντων (40-44, 6’03’’).

Η εθνική 4.03’ πριν το τέλος ισοφαρίζει εκ νέου (44-44). Στο τέλος το παιχνίδι απόκτησε «άγρια» ομορφιά με 1’35’’να απομένουν και να είναι το σκορ ισόπαλο 52-52. Με τη σωστή τακτική και τη διαχείριση  στο τέλος, αλλά και τα λάθη των Λιθουανών, η εθνική ομάδα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση με 60-53. Η πρώτη ήταν επί της Βενεζουέλας με 73-69.

Μετά το τέλος του αγώνα και τη νίκη οι Έλληνες παίκτες μαζεμένοι στο κέντρο του γηπέδου, συγκίνησαν φωνάζοντας το όνομα του τραυματία συμπαίκτη τους, που είχε αποχωρήσει… «για τον Βαϊόπουλο, αυτή η νίκη».

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 10-11, 18-19, 22-18

Ελλάδα: Κωνσταντίνος Στρέκλας 3, Μιχάλης Γλύνης 8 (2/6), Κώστας Μέτσος 8 (1/2), Ραφαήλ Πεταλάς 24 (0/3), Χρήστος Τασιούλης, Σιδέρης Γρίλλης 4 (0/4) , Μιχάλης Απτοσογλου 5, Παναγιώτης Ντικούδης 12 (0/1), Δαμιανός Κωνσταντάρας 1, Γιώργος Τετόρος, Παναγιώτης Βαϊόπουλος.

Λιθουανία: Σιμανάουσκας, Γκιντρούνας 9, Σιμάιτις, Όρντα 6 (2/4), Λαουρινάτις 6 (2/5), Παμπούτις 16 (1/4), Ζαπόλσκας 4, Γκίλις, Γκουντένας 10 (1/4), Σιμοκάιτις, Σβέντας 2.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η ομάδα της Ουκρανίας, σήμερα 5 Μάϊου, στις 20:00 τοπική ώρα (02:00 ξημερώματα ώρα Ελλάδος), για την πρωτιά του Β’ Ομίλου.

Σήμερα ρίχνεται στη μάχη των Αγώνων και η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών  Κωφών, με το αναβληθέν παιχνίδι της πρεμιέρας, με την Ιταλία να διεξάγεται στις 10:00 (τοπική ώρα,  16:00 ώρα Ελλάδος).